Tydzień Świadomości Autyzmu- kwiecień 2022

W naszym przedszkolu w dniach od 04 kwietnia do 08 kwietnia realizowany jest we wszystkich grupach przedszkolnych projekt edukacyjny „Wielkie serce dla autyzmu”,

którego autorkami są nauczycielki Justyna Bąk i Agnieszka Połeć.

Celem projektu jest upowszechnianie i pogłębianie wśród dzieci wiedzy na temat zaburzeń ze spektrum autyzmu,

rozbudzanie tolerancji wobec rówieśników, którzy inaczej rozwijają się i dostrzegają świat oraz kształtowanie twórczego myślenia i umiejętności wyrażania własnych uczuć i emocji.

We współpracy ze wszystkimi nauczycielkami grup powstają plakaty, które mają zainteresować zarówno dzieci jak również ich rodziców tematyką problemów osób ze spektrum autyzmu.

Codziennie w kolejnych grupach przedszkolnych odbywają się zajęcia z pedagogiem specjalnym Agnieszką Połeć, które mają pomóc dzieciom zrozumieć co to jest autyzm, jakie są symptomy tego zaburzenia oraz co można zrobić, aby pomóc dzieciom,

czy osobom dorosłym, które mają autyzm lepiej funkcjonować w naszym codziennym życiu.

Zajęcia prowadzone są w sposób zabawowy, dostosowany do możliwości percepcyjnych oraz poznawczych dzieci, a pomaga im w zrozumieniu trudnego pojęcia, jakim jest autyzm pewien wyjątkowy, choć odmienny od swoich braci smok.

Dzięki bajce o niebieskim smoku, dzieci mogą zrozumieć, co czuje ktoś odtrącony ze względu na swoją inność, oraz mogą uczyć się dostrzegać w każdym człowieku coś dobrego, szczególnego czy wyjątkowego.

Uczą się tolerancji i życzliwości, akceptacji, zrozumienia dla odmienności innych osób.

Starszaki będą zastanawiać się, jak zachowuje się osoba z autyzmem, jakie symptomy mówią nam o tym, czy dana osoba ma autyzm i jak można takiej osobie pomóc aby poczuła się lepiej, bezpieczniej.

Niestety, statystyki pokazują iż u coraz większej liczby osób diagnozowane jest zaburzenie ze spektrum autyzmu, tak więc zgodnie z przysłowiem „ Czym skorupka za młodu nasiąknie…”

sygnalizujemy już najmłodszym, że istnieje problem, który  wcale nie jest taki straszny, kiedy się go troszkę pozna. Każda grupa przedszkolna nauczyła się piosenki autystycznej, którą zaprezentowała po zajęciach,

ponadto w poszczególnych dniach wyznaczonych harmonogramem zajęć z pedagogiem dzieci przychodzą do przedszkola ubrane na niebiesko, aby solidaryzować się z osobami cierpiącymi na autyzm.

Wszystkie przedszkolaki dzielnie biorą udział w zabawach sensorycznych, dzięki którym poznają trudności, jakie napotykają na co dzień ich rówieśnicy, którzy inaczej się uczą, czy postrzegają świat.

Na koniec zajęć dzieci układają z niebieskich nakrętek po butelkach plastikowych wielkie serce dla autyzmu.

Miło jest patrzeć na ogromne zaangażowanie i aktywność najmłodszych w proponowanym, nie łatwym przecież dla nich temacie.

W końcu to w ich w rękach leży przyszłość zarówno nasza jak i osób ze spektrum autyzmu.

Autor: Agnieszka Połeć